Plavba po Galapágách

Obří želvy, ještěři Iguana, modronozí ptáci Boobies, kolonie tuleňů a další úžasná zvířata tvoří jednu z nejlepších přírodních „safari“ na světě. Jedinečnost tohoto místa vytváří chování všech zvířat, která se vůbec nebojí lidí! Otvírá se Vám tak neskutečný zvířecí svět, který můžete pozorovat z bezprostřední blízkosti a v jejich přirozeném prostředí!

 

Ostrovy Galapágy jsou součástí Ekvádoru a leží přibližně 1000 km západně od pevniny. Tato izolovanost umožnila vývoj specifických zvířecích druhů. Ostrovy proslavil známý vědec Charles Darwin, který zde rozvíjel svou teorii evoluce. Já jsem se na toto místo vydal během svého cestování po Jižní Americe.

 

Souostroví Galapágy je vulkanického původu a je tvořeno mnoha rozličnými ostrovy, proto je nejlepší formou poznávání několikadenní plavba na lodi. Ostrovy jsou většinou neobydlené, jsou ponechány svému přirozenému vývoji a současně pečlivě chráněny ekvádorskou vládou. Ostrovy Galapágy leží na rovníku a i díky tomu nabízí celoročně velmi dobré a teplé počasí.

 

 

Loď je pohodlná a posádka se stará o přípravu jídla a chod lodi. Dvakrát denně je na programu vylodění na některém z ostrovů a průvodce z lodi Vás provede po nejlepších místech, kde můžete pozorovat místní faunu a flóru. Téměř na každém z ostrovů můžete najít jiný zvířecí druh a každý den uvidíte něco neobyčejného, na ostrově Santa Cruz obří želvy, na ostrově Floriana prehistoricky vypadající skupiny ještěrů Iguana, na dalších ostrovech krásné pláže s koloniemi roztomilých tuleňů vedle kterých si můžete lehnout na pláž. Oblíbení jsou modronozí ptáci Boobies, kteří před Vámi budou tančit svůj obvyklý taneční rituál, bez ohledu na Vaši přítomnost. K mému překvapení na Galapágách nemají strach z lidí ani krabi, kteří v pestrých barevných kombinacích pobíhají kolem. V každém ročním období se na Galapágách něco děje, můžete tak být svědky kladení vejcí želvami nebo třeba líhně malých přírůstků Albatrosů. Nejoblíbenějšími a nejfotografovanějšími zvířaty jsou bezesporu tuleni, kteří se nahánějí po pláži ve snaze opanovat pláž, nebo svádějí závody ve vodě. Po čas celého výletu budete mít několik možností si s nimi zaplavat anebo při nejmenším si vedle nich lehnout na pláž s bílým pískem a být součásti jejich světa. Fotografování je povolené dle Vaši libosti, a tak si každý může odvézt spoustu nádherných snímků.

Rád bych upozornil na to, že na Galapágách jsou velké rozdíly v kvalitě různých lodí. Pokud vyberete jednoduchou – ekonomickou loď, připravte se na to, že kajuty budou malinké, budete slyšet motor nebo i trochu cítit naftu, prostě je to skromné. Jídlo je i na takové lodi velmi chutné a program velmi kvalitní, včetně místních průvodců, kteří jsou výborní. Další možností je program s noclehy na hotelech/ostrovech, což je daleko komfortnější a cenově to vychází lépe, ale zase méně uvidíte, na lodi se neustále posunujete a vidíte více míst a zvířat.

 

Byl jsem překvapen kolik zajímavých informací o divoké přírodě a praktických ukázek se nám po dobu této plavby dostalo. Nemám v oblibě hltat informace o životě zvířat, jejich původu apod., ale tady je vše založeno na vlastní zkušenosti s divokými zvířaty.

 

Velmi oblíbenou aktivitou je každodenní šnorchlování v moři (když program dovolí tak i dvakrát denně), kdy můžete pozorovat bohatý podmořský život, běžně můžete plavat s tuleni, s trochou štěstí budete také obklopeni hejnem delfínů, tak jako my! Za příplatek se můžete i potápět na několika vyhlášených místech, k vidění jsou „manta-rays“ nebo třeba žraloci kladivouni.

 

Ačkoliv Galapágy nepatří mezi levné destinace, vřele Vám tyto ostrovy doporučuji, protože podobné místo na světě nenajdete. Pokud jste milovníci pozorování zvířat ve volné přírodě a neobyčejných zážitků obecně, pak si toto dobrodružství nemůžete nechat ujít! Z mých vlastních zkušeností z cestování kolem světa hodnotím Galapágy a safari v Africe jako nejlepší zážitek z pozorování divoké přírody na světě.

 

Fakta:
– Galapágy patří oficiálně Ekvádoru
– Galapágy tvoří 18 větších ostrovů a dalších 40 maličkých
– Galapágy se nacházejících 1000 km od pevniny
– Galapágy jsou vulkanického původu a leží na rovníku
– nabízí se zde 4, 5 a 8 denní plavby (případně i program bez pobytu na lodi)

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×